nerezová grilovací mříž

Co je lepší? Litinová nebo nerezová mřížka ke grilu?

Pokud jde o rošty neboli mřížky u grilů, máme na výběr celou řadu materiálů. Od možností se odvíjejí i ceny a tak předem vynecháme nejlevnější varianty z nekvalitních drátů potažených bůhvíjakým pokovením, do kterých se rez zakousne ještě ve stejném roce, kdy je koupíte. Soustředíme se na to, na co se lidé nejčastěji ptají – litina nebo nerezová ocel?

Důvod, proč tuto otázku rozebírat, je ten, že nerezové a litinové rošty najdete shodně v nabídce těch nejlepších a nejdražších grilů, kde se nedá předpokládat, že by na vás výrobce chtěl nějak šetřit. Takže znova a pořádně – co je lepší? Litina nebo nerezová ocel?

Výhody grilovacího roštu z nerezové oceli

Údržba. Celé povídání by se dalo zkrátit na jediné slovo, ale to byste si moc nepočetli. Takže podívejte – cokoliv se na nerezovou ocel připeče, není problém oškrábat a umýt a ocel kvůli tomu nikdy nebude rezivět. Někteří výrobci dodávají ke grilům rošty z masivních ocelových tyčí, jinde uvidíte dokonce i nezvyklé nerezové odlitky. Společné mají to, že je prostě nikdy nezničíte.

nerezová grilovací mříž

Nerezová grilovací mřížka je často svařena z masivních tenkých tyčí. Někteří výrobci používají tyče tlustší (to je lepší), ale ve všech případech, pokud je to skutečně nerezová ocel, máte záruku dlouhé životnosti s minimální péčí.

 

Výhody litinové grilovací mřížky

Stejně jako u litinového nádobí, i ve spalovací komoře vašeho grilu dochází k rozehřátí oceli, která potom vyzařuje teplo do svého okolí a tím peče a griluje potraviny. Kdybychom si na pomoc vzali fyziku, skutečně není náhoda, že kuchaři celého světa do trouby používají keramiku nebo litinu, ze stejného důvodu, proč se z kombinace keramiky a litiny stavěly pece. Fyzikální veličina se jmenuje emisivita a tím naše nudné vysvětlování končí. Prostě je to tak, že některé materiály vyzařují silně a jiné slabě a litina vyzařuje excelentně, takže skvěle griluje.

litinová grilovací mříž

Litina bývá masivnější, než mřížky svařené z drátů, protože se odlévá do pískové formy. Lépe drží teplo, lépe vyzařuje a tak se můžete těšit na větší chuťové zážitky. Ale je potřeba ji chránit před vlhkostí a rezivěním.

Je to důležité pro váš výběr?

Skutečně je to až tak jednoduché, že si vybíráte mezi jednoduchou údržbou a o něco lepším grilováním. Pokud se chcete kolem grilu trochu víc točit a nevadí vám nějaká ta minuta práce navíc, vezměte si litinu. Jestli máte pocit, že ten malý rozdíl po chuti nepoznáte, vyberte si nerezovou ocel. Vysloveně litovat nebudete v ani jednom případě.

Doporučujeme: plynové grily v internetovém obchodě Homeware.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>