Podrobná recenze produktu: Zwilling J.A. Henckels Spirit Thermolon keramická pánev

Do rukou se nám dostalo nádobí Zwilling Sol, což jsou pánvičky s keramickým vnitřním povrchem, vnějším povrchem z nerezové oceli a s jádrem z vodivého hliníku. Jsou skutečně tak dobré, jak se říká? Nahradí staré osvědčené teflonky bez jejich typických nevýhod?

Pár slov o společnosti Zwilling J. A. Henckels

Možná že jste slyšeli o firmě Henckels, německém výrobci nožů, a možná znáte logo firmy Zwilling (německy Zwilling znamená „dvojčata“), které je použito na jejich špičkových nožích.

J.A. Henckels má dlouhou historii z roku 1731, kdy Peter Henckels adoptoval logo Zwilling a Cutlers ‚Guild v Solingenu v Německu. Jeho syn Johann přejmenoval firmu na firmu J. A. Henckels a časem rozšířil zákaznickou základnu. V roce 1970 společnost byla koupena Werhahn Group z Německa. Werhahn KG je rodinná firma, která je aktivní v oblasti stavebních materiálů, financí a nemovitostí, kosmetických výrobků a samozřejmě, kuchyňského nádobí. Kuchyňské nádobí Werhahn Henckels je formálně známo jako Zwilling J. A. Henckels.

Pánev Zwilling Sol – vnější povrch nerezová ocel, vnitřní povrch nepřilnavá keramika, korpus tvoří vložka z hliníku kvůli rychlejšímu rozvádění tepla. Madlo je leštěný nerezový odlitek. Fotografie: Homeware.cz

 

Recenzované produkty

Většina lidí zná levné, tenké hliníkové pánve potažené nepřilnavými povrchy na bázi PTFE, jako Teflon.

 • Hlavním plusem těchto pánví je nízká cena, snadné čištění od všeho, co se na nich přichytí.
 • Existuje také mnoho nedostatků, jako to, že nejsou vhodné do myčky, a na indukční sporák a mají nízká fyzická odolnost (buď se pánev ohne, takže již není plochá, nebo se povrch začne postupně loupat, i přesto, když nepoužíváte kovové nástroje. Problémem mohou být i jídla s kostmi, které mohou poškrábat teflon rychleji než běžné opotřebení).
 • Klasický Teflon a jeho napodobeniny se také při vyšší teplotě mohou rozkládat a plyn, který se z teflonu odpařuje, může způsobit lidem nevolnost.
 • Levné tenké pánve nerozvádí dobře teplo, takže dochází ke vzniku nežádoucích teplých a studených míst a jídlo může být z části studené a z části spálené.

Po roce 2000 začala obliba klasických teflonek klesat zejména z uvedených důvodů, hlavně kvůli pochybnosti o zdravotních dopadech v případě odpaření některých složek teflonu. Ocelové nebo litinové pánve nejsou tou pravou náhradou, protože vyžadují jiné zacházení a typicky slouží pro jiné způsoby vaření.

Pravou náhražkou nepřilnavé teflonové pánve je keramika. V roce 2007 korejská průmyslová keramická firma změnila účel výroby a začala vyrábět kuchyňské nádobí, protože keramika byla odolná jak proti přilepení, tak i vysokému teplu. Korejská keramika byla patentována jako „Thermolon“ a společnost Zwilling a další firmy vyrábějící kuchyňské nádobí začaly vyrábět nepřilnavé pánve s povrchem Thermolon. Pak společnost GreenPan koupila korejskou společnost, která vyráběla Thermolon, takže Zwilling Thermolon byla přejmenováno na CeraForce a vyráběla v Číně a Vietnamu. Abychom to ještě více zamotali, firma Zwilling Spirit dostala název „Zwilling Sol“, vyráběla ve Vietnamu a produkty byly prodávány v katalogu CHEFS, dokud tato společnost nezbankrotovala.

Jestliže vás výše uvedený odstavec pořádně zmátl, pamatujte si toto: Thermolon = Ceraforce a Zwilling Spirit = Zwilling Sol. Tato recenze je tedy zaměřena jak na produktovou řadu Zwilling Spirit, tak na produktovou řadu Zwilling Sol, jelikož jsou stejné konstrukce: spodní vrstva je z magnetické nerezavějící oceli, střední vrstva z hliníkové slitiny a horní (varná vrstva) Thermolon / CeraForce keramika. Celková tloušťka všech tří vrstev je 3 mm, ověřeno mikrometrem.

Hodnocení

Celkové hodnocení: 4/5 Velmi dobré.

Čištění: 5/5 Vynikající. Zatímco teflon byl známý tím, že se snadno čistí, jelikož potraviny se na něm pevně nepřichytí, tyto keramické pánve jsou téměř stejně nepřilnavé. Nýty, které drží na pánvi madlo, bohužel keramikou pokryté nejsou, takže se na nich po čase může nabalit připálený olej. Dobré je, že z nýtů připáleninu můžete odrhnout, protože je okolní keramika tvrdší, než ocel. Pokud se byste se pokusili očistit odkryté nýty v teflonové pánvi, bohužel vyškrábnete nějaký teflon kolem okrajů nýtů.

Co se týče bezpečnosti, keramika je pravděpodobně bezpečná, jinak společnost DuPont (společnost, která vyrábí teflon a má co nejvíce ztratit. Kdyby lidí od ní odešli a přešli by z teflonu na keramiku) by žalovala korejskou společnost kvůli Thermlon, a dohnala by ji až k tomu, že by firma přestala existovat, soudě podle toho, jak firma DuPont protestovala proti marketingovým tvrzením společnosti GreenPan.

Trvanlivost: 4/5 Velmi dobrá. Všechny nýty byly pevné. Každá pánev má spodní vrstvu z nerezivějící oceli, která pomáhá chránit tvar pánve, a tím je odolná proti ohnutí a deformacím. (Pánve 20, 25 a 30 cm, které jsem testoval, zůstaly ploché během nahřívání a vaření.) To znamená, že tato pánev nemůže dostat skvělé hodnocení ohledně trvanlivosti kvůli tomu:

 • že je známo, že keramická nepřilnavost ztrácí časem svou nepřilnavost, velkým zahříváním a vařením, a zvláště pokud byla používána při vysokých teplotách
 • že keramika je křehká, takže místo ohnutí se rozbije / odštípne se / praskne. Takže nepoužívejte kovové nástroje na keramiku, protože to může způsobit prasknutí.

Teflon se také časem opotřebí, takže pokud se rozhodujete mezi keramickými a teflonovými nepřilnavými pánvemi založenými na trvanlivosti pro běžné používání, je to sporných padesát na padesát. Navíc, teflon není tak křehký jako keramika, ale keramika má tu výhodu, že se nerozbije nebo nemá odpadové plyny, až do teploty 450 °C. Porovnejte si, jak teflon začne produkovat odpadové plyny při teplotě 204 °C (nebo 260 °C, pokud věříte tvrzením některých výrobců).

Nepřilnavost keramiky se dá po čase částečně obnovit vyčištěním jedlou sodou, protože je soda jemně obrazivní. O podobném čištění teflonové pánvičky nemůže být řeč, jakékoliv drhnutí ji okamžitě zničí.

Poté, co jsem maximálně používal své GreenPans po dobu 18 měsíců, abych simuloval roky opotřebení, přešel jsem na pánve značky Zwilling. Zatím se „drží“ stejně dobře, což není překvapivé, jelikož jak GreenPan tak i Zwilling Spirit / Sol používají stejný keramický nepřilnavý materiál. Nicméně, dávám si pozor, abych udržoval žár pod 260 C (a obvykle pod 204 C), protože vyšší teplotní stres zřejmě urychluje stárnutí keramiky a pánev se časem ztrácí nepřilnavost.

Rovnoměrné ohřívání: 4/5 Velmi dobré. Zwilling Spirit / Sol pánve šíří teplo téměř stejně dobře. Retence tepla je velmi dobrá. Tenčí pánev bude více reagovat na teplo, pokud do ní vhodíte studený kousek masa / ryby, což bude mít za následek delší paření a méně času na křupavé zhnědnutí. Celková tepelná výkonnost je vynikající a dobře se v pánvi dělala kuřecí stehna, ryby, zeleninové kari, vejce a další.

Manipulace a snadné použití: 4/5 Velmi dobré. Rukojeti jsou pohodlné, vyrobené z nerezové oceli a připevňují se ve tvaru „V“ v blízkosti těla pánve. Tvar „V“ umožňuje na plynovém sporáku horkému vzduchu lépe obtékat pánev a zpomaluje se tak přehřátí madla.

Pánve jsou středně těžké, ale nejsou těžké samy o sobě. Například prázdná 30cm Zwilling Spirit / Sol pánev váží 1475 gramů. Pro porovnání, 30 cm All-Clad má hmotnost 1265 gramů. 26 cm Zwilling Spirit / Sol pán váží 1190 gramů.

Většina lidí pravděpodobně nepotřebuje pomocné rukojeti na 30 cm, ale lidé s obzvláště slabým zápěstím by si neměli kupovat tuto 30 cm pánev, protože nemá pomocnou rukojeť a není lehká. 25cm a 20 cm pánve jsou dostatečně lehké, že i lidé mající problémy se zápěstím by měli být schopni je používat bez pomocných rukojetí.

Okraje pánví jsou rozšířeny pro snadnější nalévání, a aby se nekapalo. Toto je mnohem lepší než u některých pánví, kde boční stěna končí v úhlu 90 stupňů, což může vést ke kapání při nalévání.

Hodnota: 3/5 Dobrá. Viz Závěr.

Všestrannost: 4/5 Velmi dobrá. Měřil jsem plochý (spodní) povrch vaření na 30 cm pánvi o průměru zhruba 228 mm, což je nadprůměrná velikost pánve této velikosti. Pánev o rozměrech 26 cm má 203 mm plochého povrchu vaření, což je takový průměr. Obě pánve jsou 50 mm vysoké. (Jinými slovy, tyto pánve mají velkou plochu plochého dna, což je důležité, aby pánev nebyla přeplněná. A tyto pánve jsou dost vysoké na vaření slušného množství jídla, neměly by být zaměňovány za soté pánve)

Keramika je v zásadě odolná proti korozi způsobené kyselinami a solí, takže rád používám keramické pánve na odmáčení škeblí ve slané vodě.

Zwilling uvádí pouze Spirit / Sol, že je vhodný pouze do trouby s 204 C, což není zlepšení oproti teflonové pánvi, ale mám podezření, že společnost nastavila limit uměle nízko, aby odradila lidi od používání pánve v troubě, protože GreenPan používá stejnou keramiku a recenze uvádí hodnoty pánve až do 248 C.

Tyto keramické povrchy jsou křehké a mohou se po nešetrném kontaktu s kovem poškodit. Proto se snažte na ně nepoužívat kovové škrabky.

Bez ohledu na jakákoli tvrzení o kompatibilitě s myčkou, nedal bych pánev Zwilling Spirit / Sol do myčky, protože

 1. se snadno čistí mýdlovou houbičkou v dřezu
 2. alespoň jeden další výrobce nepřilnavých keramických pánví výslovně řekl, že myčky mohou zkrátit „dobu nepřilnavosti“ keramiky.

Závěr

Keramická nepřilnavost netrvá věčně, ať už je to způsobeno prasknutím nebo postupnou ztrátou nepřilnavosti po mnoha cyklech ohřevu a chlazení. Ale tyto pánve mají ocelové rukojeti a spodní vrstvy a měly by odolat poměrně dobré deformaci. Pokud nepoužíváte pánve při příliš vysokých teplotách (snažte se udržet pod úrovní 260 C), měli by Vám vydržet dlouho, jsou cenově dostupné, zvláště pokud potřebujete pánev na indukční sporák. Ale drtivá většina Američanů vaří na elektrice, varné desce, nebo na plynu.

Pokud byste vyjmuli indukci z porovnání, řekl bych, že lepší koupě je pánev GreenPan, ale obě mají své výhody a nevýhody. GreenPan postrádá ocelové dno, které odolává deformaci, má horší rukojeť, která se rychleji zahřeje, neuchovává teplo tak dobře, dává vám o něco menší rovnou plochu na vaření a není tak vysoká, nemůžete do ní nandat tolik jídla jako do stejné velikosti pánve Zwilling Spirit / Sol. GreenPan se však rovnoměrněji vyhřívá a náklady jsou podstatně nižší.

V každém případě výrobní řada Zwilling Spirit a produktová řada Zwilling Sol jsou hodnotnými alternativami PTFE / teflonovým pánvím, takže je určitě obě zvažte. A pokud potřebujete trochu hlubší pánve, s nepatrně větším spodním dnem a udržením tepla a chladnějšími rukojeťmi, dejte jim přednost před GreenPans.

Další poznámky

Pokud potřebujete náčiní, aby nepoškodilo pánev, doporučuji silikonovou obracečku vyztuženou ocelí, protože:

 • Kovové nástroje sice keramiku nepoškrábou, ale mohou ji poškodit při pádu nebo nešetrném používání.
 • Při vyšších teplotách se plastové stěrky mohou roztavit při teplotách pro smažení.
 • Dřevěné nádobí se nakonec ušpiní a rozpadne, není vhodné do myčky a to levné nádobí se rychle rozpadá. Ale je to dobrá volba, pokud je budete stále vyměňovat po opotřebení.
 • Silikon je velmi odolný / trvanlivý.

Po větších testech doporučujeme silikonový obraceč OXO Good Grips. To se také prodává jako sada StarPack Ultra Flexible Silicone Turner. Případně si kupte pár kleští se silikonovým hrotem.
Pánve na smažení nejsou dodávána s poklicemi, takže pokud ještě nemáte jiné poklice, které by se na pánve hodily, doporučuji kupovat poklice třetích stran, jako jsou ty univerzální poklice, které mají rozměr až do 305 mm.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>