Video – jak se krájí s nožem typu Santoku

Kuchyňský nůž SantokuJedna věc je kvalitní kuchyňské nože prodávat, druhá je i něco vědět a umět poradit. Abychom nepatřili jen do kategorie prodejců bez špetky vědomostí, průběžně se vzděláváme a ptáme se odborníků. Díky tomu nejen vybíráme mnohem kvalitnější a šikovnější sortiment, ale zároveň dokážeme ve všem poradit, co je potřeba. Takže – jak je to s noži japonského střihu, tak zvanými Santoku?

Hned na úvod se pojďme podívat na typický tvar nože Santoku a popsat si, v čem je jiný, než ostatní kuchyňské nože, a třeba ho porovnat s velkým kuchařským nožem evropského typu.

nůž santoku

Nůž typu Santoku si můžete snadno splést s širokými víceúčelovými noži, které používají zručnější kuchaři po celém světě. Nyní se podívejte na rozdíl – evropské nože, které se označují jako „chef’s“, tedy kuchařské, mají tupou hranu víceméně rovnou, a ostří prohnuté, takže dovolují krájet houpavým pohybem. Nože Santoku mají čepel téměř rovnou a tvarem  z profilu připomínají kopýtko.

Popis nože Santoku

I když to nemusí být na pohled patrné, nůž Santoku se od širokého nože typu Chef’s liší v hodně dalších věcech. Ocel nože Santoku je například kalená a kovaná na vyšší tvrdost, aby mohla být čepel jemnější a tenčí. Nůž tak působí trochu zranitelnějším dojmem, ale díky vysoké tvrdosti oceli přečká běžné zacházení po dlouhé roky. Evropské kuchařské nože se kvůli větší tuhosti od ostří rozbíhají do silnějšího klínku, a díky tomu mohou být z měkčí oceli. Je jasné, že tenčí čepel nože Sanotku, vylepšená o vybrání, snižující adhezi, krájí mnohem hladším způsobem.

Video – krájení nožem Santoku

Již na první pohled je vidět odlišný tvar nože Santoku proti tomu, na co jsme zvyklí u evropských nožů. Je například o něco menší a obratnější. Chris Cosentino nůž Santoku používá nejraději na krájení hotového kuřecího masa, na zeleninu, nůž je velmi lehký a dobře vyvážený.

Santoku a zlutá paprika

Prvním testovaným kouskem je pěkná žlutá paprika. Okrájíme tenké plátky po obvodu – sledujte, jak snadno nůž klouže a jak přesně vedené jsou všechny řezy. Odříznutí vnitřní vrstvy papriky ukazuje, jak přesný a jemný může být řez nožem Santoku navzdory jeho velikosti a šířce. Samotné nakrájení plátku papriky na jemné tenoučké proužky je pak dílem okamžiku. Chris při krájení využívá houpavého pohybu čepele i navzdory jeho rovnému tvaru. Inu, profík. Nůž perfektně prokrojí i slupku papriky, řezy jsou velmi čisté bez trhání.

Santoku a červená cibule

Další testovaný kousek zeleniny je čerstvá červená cibule. A tady přichází trik pana kuchaře. Sledujte, jak si nakrojí cibuli do tří čtvrtin. Nezapomeňte dát pozor na prsty, abyste si neukrojili bříška. Chris mluví o pozici prstů ve tvaru drápu. Prokrojením cibule do tří čtvrtin ve dvou směrech nachystá materiál na velice jemné kostky. Všimněte si, že nůž v cibuli prakticky nevázne a projede až na krájecí prkýnko jako po másle. Výsledkem je velice, velice jemná kostička, která je plná šťávy.

Santoku a běžná mrkev

Třetí disciplínou je krájení mrkve nožem Santoku na proužky o tloušťce zápalky. Mrkev samozřejmě klade čepeli kuchyňského nože trochu větší odpor, než paprika nebo cibule, takže se rádi podíváme. na prvním místě si z mrkve udělejte pěkný hranolek. Poté rovnoměrné proužky a do třetice jemné hranolky, široké jako krbové zápalky. Pro ozdobení talíře naprosto skvělé.

Nože Santoku jsem velmi všestranné. Velice dobře kloužou v řezu a krájí velmi přesně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>