nerezová pánev

K čemu je dobrá nerezová pánev?

Každá z variant, kterou dostanete koupit v některém z obchodů, je k něčemu dobrá. I když u řady z nich jejich výhody končí nízkou cenou, o tom se teď zrovna bavit nebudeme.

Nerezová pánev Zwilling

Nerezová pánev je celá nebo z velké části vyrobená z nerezové oceli vhodné pro styk s potravinami a je vhodná pro použití na indukční desce. Čistě kovový povrch ale při špatném používání připaluje potraviny.

 

Tisíce článků, které vám budou tvrdit, že ten nebo tamten výrobce je podvodník a tyhle materiály jsou jedovaté, řešit nebudeme taky, protože jsou přitažené za vlasy. Podíváme se na to, proč většina lidí kupuje hliníkovou pánev s nepřilnavým povrchem, proč je v poslední době čím dál oblíbenější litina a kam do toho celého zapadá nerezová pánev a jestli nabízí něco, co jiné materiály nemají.

Nepřilnavá hliníková pánev je pro každého

Jako nepřilnavé nebo postaru teflonové si označujeme pánvičky s tělem z hliníku a s vnitřním povrchem, který perfektně odolává připálení. Syntetický polymer, ze kterého je vnitřní povrch vytvořený, brání přichycení syrových potravin při zahřívání a nijak nereaguje s jídlem, dokud se nedostane na teplotu, kdy se zničí. Spálení pánve se ale dá snadno předejít, když dáváte trochu pozor, takže tento druh nádobí nabízí nepřilnavost a možnost smažit s minimem tuku, kromě toho perfektní vodivost a díky tomu úsporu energie. Otázkou je, proč vůbec někdo kupuje cokoliv jiného, že?

nerezová pánev mauviel

V oblasti nerezového nádobí se profilují i výrobci luxusního zboží. I když jejich pánve obsahují uvnitř vrstvičku hliníku nebo mědi, vysoká cena je samozřejmě hlavně za design, značku a obecně vysokou jakost výroby.

Nepřilnavé pánve mají vesměs krátkou životnost, protože nepřilnavý povrch se dřív nebo později zničí a začne připalovat. Nemožnost ohřát pánev na vysokou teplotu pak limituje veškeré smažení masa naprudko, přípravu steaků a vůbec, využívání efektu, kdy syrové potraviny nadskočí na vlastní páře, když se setkají s rozpáleným tukem.

Litinovou pánev je radost rozehřát s tukem

Efekt, kdy kapka vody tančí po rozpáleném povrchu, znají všichni kuchaři. Je to moment, kdy má správnou teplotu na opravdu rychlé, ale stále ne příliš razantní osmahnutí masa. Takové teploty na teflonce nedosáhnete. Litina je na to perfektní a kromě toho její masivní tělo funguje skoro jako malá pec. Sálá ze všech stran a neochladí se, když na něm přistane kus masa z lednice.

Přesto litina nevyhovuje profesionálním kuchařům a lidem, kteří dají životnosti a bezúdržbovému provozu přednost před jinak naplňující a zajímavou prací s litinou.

Nerezová pánev pokračuje tam, kde nestačí litina

I kvalitní nerezovou pánev perfektně rozpálíte, sádlo se na ní rozteče a steak dostane přismahnutou krustu, přičemž vevnitř zůstane plný šťávy. Nerezová ocel je sice horším vodičem tepla než litina a mnohem horším, než hliník, ale dává jednu nepřekonatelnou výhodu – nikdy ji nezničíte.

Litinová pánev vysoké teploty, nezničí ji ani škrábance nebo nárazy a snese jakékoliv mytí v domácí nebo i gastro myčce nádobí. Zatímco litina je tak určena pro lidi, kteří si s její údržbou rádi pohrají (protože ona je to opravdu docela zábava), nerez je pro praktiky, kteří v kuchyni nechtějí trávit víc času, než je nutné. Kvalitní nerezová pánev vám vydrží celý život a i když neumožňuje smažení bez tuku, kdo s ní umí, dosáhne perfektních výsledků.

Moderní nerezové pánve navíc ve stěnách mohou obsahovat vložku z vodivějších kovů, jako je hliník nebo měď, která je uzavřená nerezovou ocelí z obou stran, ale stará se o svižnější rozehřátí po celé ploše.

Sponzorem tohoto článku je internetový obchod shopkitchenaid.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>